Свържете се с нас

Лайфстайл

Профа Бенд с нов хит на фестивала “Филиграни”

Публикувана

на

профа бенд

Профа Бенд отбеляза изключително запомнящо се присъствие на тазгодишния фестивал “Филиграни” в Македония. Песента им “Печелбарска желба” се прие радушно както от почитателите, така и от по-опитните им колеги.

Профа Бенд е група от Кичево, Западна Македония. Красивата солистка Теодора дебютира на фестивала “Фолк хит песни”, където представи “Сватба кичевска”.  Младата спечели наградата за “Откритие на годината”. Теа за кратко време успя да спечели сърцата на хората, което ясно личи и от многобройните им участия и концертни изяви. Репертоарът на групата е съставен основно от песни с фолк елементи, традиционни македонски песни и евъргрийни.

На 24 октомври Профа Бенд взе участие в най-престижния македонски фестивал “Филиграни”. Песента “Печалбарска желба” се открои и веднага бе забелязана от всички. Теодора се появи с неотразима визия, дело на известния македонски стилист Игор Секулоски.

Ръководителят на бенда Горан Делевски обещава богат празничен график с участия както в цяла Македония, така и турнета в България и Австралия.

10609039_1514868965436517_1418946718_n

“ПРОФА БЕНД со нова песна се претставија на Фестивалот Филиграни”
ПРОФА БЕНД е група од Западниот Дел на Македонија од градот Кичево.
Прекрасната Пејачка Теодора за само една година на сцената ги освои срцата на многу слушатели ширум Македонија.Покрај редовните проби,секој викенд имаат локали каде имаат свои свирки.Поголемиот репертоар го зафаќа фолк музиката.Пеачката со својата специфична боја на гласот плени во секоја наредна песна.Покрај многуте свирки кои ги имаат,учествуваат активно и на Македонските Фестивали.Нивниот официален пресврт го доживуваат со песната СВАДБА КИЧЕВСКА на фестивалот Фолк Хит Песни на Летото каде како најмлад дебитант добива многу позитивни коментари и подршка од постарата генерација.Присутни се на Естрадата но и се често барани гости во многу Македонски Емисии на различни Теливизии.Почетокот не го гледаат како тежина низ која мора да поминат,напротив имаат успешна година која ја заокружија со уште еден Македонски Фестивал,Фестивалот Филиграни.
Фестивалот се одржа на 24 Октомври во домот на Армијата во Скопје,настапија со песната ПЕЧАЛБАРСКА ЖЕЛБА.Одличната изведба која вроди труд на многу успех за соработка со многу постари колеги кои се на естрадата.За изгледот на Пеачката се погрижи Стилист ИГОР СЕКУЛОСКИ-Изјави Теодора,во контекст со тоа меѓу нив има непречена соработка.
Идните Планови на ПРОФА БЕНД се патувања,турнеи кои ги имаат како заслуга на соработка со многу колеги надвор од Македонија. За Новогодишните Празници ПРОФА БЕНД останува во Македонија а имаат отворена покана за Бугарија и Австралија. Пеачката ни изјави не исклучува можност наскоро да сними еден Дует а во тек имаат уште бројни песни на кои активно работат.Концептот на самата Активност во Бендот го води ГОРАН ДЕЛЕВСКИ професот во Гимназијата Мирко Милески од Кичево.

Добавете коментар

Продължете с четенето
Реклама
Коментирайте

Оставете отговор

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Популярни